Sutrikęs vaiko miegas. Kaip padėti?

Sutrikęs vaiko miegas. Kaip padėti?

 

Nuo vaiko miego kokybės priklauso sklandūs vystymosi, augimo procesai. Kokios priežastys trikdo vaiko miegą ir ką gali padaryti patys tėvai, kad padėtų vaikui? Osteopatas Ježi Rungo dalijasi žiniomis ir patirtimi.

 

Kiek miego reikia skirtingo amžiaus vaikams?

Mažyliai iki 1 mėn. miega beveik 24 valandas per parą. 1–5 mėn. kūdikiai miega 17–18 valandų. Vaikų nuo 6 mėn. iki vienerių metų miegas trunka maždaug 14–15 val. Vaikai nuo 1,5 metų nakties metu miega 10–11 valandų ir dažniausiai 1,5–2,5 val. skiria pietų miegui.

 

Kas vyksta, jeigu vaikas miega mažiau, nei būdinga jo amžiui? Kaip tai gali paveikti vaiko raidą, psichinį ir fizinį vystymąsi?

Mes patys, suaugusieji, gerai žinome, kaip jaučiasi kūnas, neišmiegojus reikiamo valandų skaičiaus. Kiekvienam suaugusiajam miego poreikis skirtingas – vienam pakanka 6 val., kitam – 9 val. Vaikams miego poreikis šiek tiek irgi gali nukrypti nuo rekomendacijų, nors atsižvelgti į jas reikėtų.

Miego metu vyksta pagrindiniai regeneraciniai procesai. Jeigu sutrinka miegas, gali sutrikti ir augimo, vystymosi procesai. 

 

Dėl kokių su miegu susijusių simptomų reikėtų sunerimti?

Gali būti įvairūs: vaikas sunkiai užmiega; miega paviršutiniškai; miega trumpai; dažnai pabunda. Žinoma, tai gali sąlygoti ir žindymo įpročiai (ar maitinamas naktį, ar žindomas pagal grafiką ar pagal poreikį ir pan.). 

 

Kokios gali būti neramaus, nepakankamo miego priežastys?

Įtakos gali turėti nėštumo patirtis (ar mama jautė stiprią intoksikaciją; ar vartojo vaistų) ir kt. Gimdymo eiga (kiek natūralus buvo gimdymas, ar buvo naudojami gimdymą skatinantys vaistai, mechaniniai užgimimą skatinantys veiksniai), ar vaikas gimė natūraliais gimdymo takais ar Cezario pjūvio metu ir kt. Kūnui gali nepavykti patirtų būsenų pilnai paleisti, dėl to gali atsirasti miego sutrikimai. Šioje vietoje osteopatija vaikams gali padeti harmonizuodama kuną, sukurdama pusiausvyrą organizme.

Neramų vaiko miegą gali skatinti psichosocialiniai aspektai, pvz., jei vaikas pripratęs užmigti tik esant tam tikram ritualui, tarkim, paklausyti sekamos pasakos. Jei šis stimulas pakeičiamas, vaikas gali protestuoti, dėl to kenčia miego kokybė.  

Kodėl teigiate, kad gimdymo trauma dar labiau įsitvirtina vaiko kūne jam stojantis ant kojyčių; sulaukus 7–8 metų, kuomet sutvirtėja kaukolė; įvykus lytiniam brendimui ir šoktelėjus ūgiui (mergaitėms – maždaug 10 – 12 metų, berniukams – 2 metais vėliau)? Kaip tai veikia?

Šių trijų etapų metu vyksta didžiausias centrinės nervų sistemos apkrovimas. Vaikui stojantis ant kojų centrinė nervų sistemoje atsiranda nauji adaptaciniai mechanizmai, kurie salygoja pereiti cenriniai nervu sistemai i nauja etapą) turi priprasti prie vertikalios padėties. Tas pats vyksta ir tvirtėjant kaukolei. Prasidėjus lytiniam brendimui su iššūkiais susiduria neuroendokrinine sistema, kuri turi sklandziai paruošti ir suformuoti naujus neurohumoralinius organizmo atsakus.

 

Kokios gali būti priežastys, jeigu vaikas…

… sunkiai ir ilgai negali užmigti?

Viena iš miego sutrikimo priežasčių – patiriamas nerimas. Tai gali sąlygoti ir aplinkos pasikeitimas, pvz., kai vaikas pradeda eiti į darželį, mokyklą. 

 

… verkdamas riečia galvą atgal?

Kūdikis riečia atgal galvą, nes jaučia spaudimą pakausije bei stuburo kaklineje dalije, atsiradusį gimdymo metu. Tai gana plačiai paplitęs liekamasis reiškinys po gimdymo.

 

… pradeda verkti reguliariai kas vakarą tuo pačiu metu?

Tai gali būti susiję su tam tikrais cirkadiniais ritmais – bioritmais. Pagal rytų mediciną, kas dvi valandas keičiasi vidaus organų aktyvumas. Vaiko patiriamas nepatogumas gali būti susijęs ir su tuo. Visgi kiekvienas atvejis unikalus ir reikėtų žinoti daugiau informacijos būtent apie konkretų vaiką: ar verkia po valgio, po miego ir pan.

 

O ką jūs galvojate apie diegliukus, neigiamai veikiančius miego kokybę? Atrodo, ši diagnozė priskiriama viskam, kam sunku rasti paaiškinimą. 

Pirmiausiai reiktų atsakyti į klausimą, kas yra žarnynas. Žarnyne yra didžiausia dalis autonominės nervų sistemos. Kai ši sistema dar tik vystosi, gali užtekti visai nedidelio dirgiklio, pvz., suvartoto maisto ar kūno padėties pasikeitimo, ir žarnyno veikla sutrinka. Natūralu, kad kūdikis jaučia nepatogumą ir jį išreiškia verksmu.

 

Ar tiesa, kad kuo lengvesnis, mažiau perdirbtas maistas vartojamas, atliekamos sąmoningumo praktikos, pvz., meditacija, tuo sąmonė šviesėja, tuo mažiau streso kaupiasi ir tuo mažėja miego poreikis?

Ar gali mažas vaikas medituoti?

 

Žiūrint kokiame krašte – kai kur vaikai medituoti mokomi nuo ketverių. O kalbant apie tai, kas aktualu mūsų kraštui, tai svarbu, ką išgyvena tėvai. Žinoma, kad tėvų būsenos tiesiogiai veikia ir vaikus. Tad jei tėvai puikiai susitvarko su nepatogiomis emocijomis, moka jas valdyti, tikėtina, ir vaikas panašiai jausis.

Manau, kad taip. Esu linkęs sutikti su jumis. Pastebiu ir savo praktikoje: kuo mama, tėtis ramesni, tuo ramesnis, stabilesnis būna ir vaikas. 

 

Kaip tėvai patys gali palengvinti vaiko miegą?

Viena vaiko mama pasakė: „Kad vaikas gerai miegotų, man teko gerai su savimi padirbėti.“


Taip pat tėvai galėtų sukurti vaiko miego kokybę gerinančius ritualus: maudynes šiltame vandenyje ir pan.  

 

Kiek miego lengvumui, nuoseklumui įtakos turi ritualai: ėjimas miegoti tuo pačiu metu ir pan.?

Daugeliui vaikų tai gerai, nes vaikui susiformuoja įprotis, kad po vienos veiklos lauks kita, o miegas – visų tų veiklų tarsi nekintama dalis. 

 

Kodėl maudynės šiltame vandenyje prieš miegą turi įtakos miego kokybei?

Kaip ir šiltos tėvų rankos, taip ir šiltas vanduo veikia odos receptorius ir kuria atsipalaidavimą. Taip pat šiltas vanduo skatina prisiminti buvimo mamos “pilve” jausmą, kada buvo jauku ir gera, visi poreikiai nuolat patenkinami čia ir dabar.

 

Ar tiesa, kad nuo 22 val. iki 02 val. nakties miego valandos dvigubinasi? Kodėl naudinga eiti miegoti su besileidžiančia saule, o pabusti su kylančia?

Tai susiję su tam tikrais biocheminiais procesais, vykstančiais organizme. Tam tikros centrinės nervų sistemos dalys tam tikru metu yra atsakingos už nereikalingos informacijos paleidimą. Tarsi valymosi valandos, kad visi procesai vyktų sklandžiai ir nebūtų informacijos perkrovos. Taigi kuo anksčiau vaikas eis miegoti, tuo labiau jo smegenys pailsės, smegenys regeneruosis. 

Visi žinom, kad miegas veikia augimo procesus visomis prasmėmis. Yra tyrimų, rodančių, kad vaikų, anksti einančių miegoti, ūgis didesnis, negu vaikų, vėlai gulančių.